EnglishFrenchGermanPolishRussianUkrainian

Додаткова емісія гривні, зростання інфляції та більше корупції — які ризики закладені в проєкті держбюджету 2021

17 сентября 2020 - Администратор

Закладений дефіцит у проєкт держбюджету-2021 на рівні 6% може ускладнити обслуговування держборгу, а інфляція виросте. Аналітики, опитані НВ Бізнес, побоюються, що НБУ доведеться викуповувати ОВДП

Кабінет міністрів України в проєкті держбюджету на 2021 рік заклав доходи на рівні 1,071 трлн грн, а витрати — 1,35 трлн. Так, законопроєктом про держбюджет пропонується передбачити зростання доходів на 9,4%, а витрат — на 5,1%. При цьому, міністр фінансів України Сергій Марченко запевнив, що уряд не пропонує збільшувати навантаження на бізнес в умовах кризи і не передбачає «істотного зростання податкових надходжень». «Перерозподіл ВВП через доходи державного бюджету поступово знижується — до 23,5%. Це менше, ніж в цьому році. Ми це будемо робити за рахунок підвищення ефективності ПДВ, внутрішнього та імпортного. Як показує цей рік, там є досить істотні можливості для детінізації, для роботи зі схемними кредитами, скрутками і так далі. Тому основний приріст надходжень буде саме за цими податками», — заявив міністр.

Граничний дефіцит бюджету пропонується встановити на рівні 270 млрд грн — 6% ВВП.
Марченко зазначив, що з 1 січня мінімальна зарплата збільшиться до 6 тис. грн, а з 1 липня — до 6,5 тис. грн. У Мінфіні стверджують, що це не матиме суттєвого впливу на інфляцію. Хоча, якщо подивитися макропоказники, на яких базується основний фінансовий документ країни, то інфляція очікується на рівні 7,3%, що значно вище сьогоднішніх 2,5%. Зростання ВВП закладено на рівні 4,6%, і середньомісячна офіційна зарплата — 13 600 грн, а середньорічний курс долара — 29,1 грн/$.
НВ Бізнес запитав аналітиків, що вони думають про проєкт держбюджету 2021 і які ризики закладені в документі.
Наскільки реалістичним є проект держбюджету і що в ньому нового
Головний менеджер з макроекономічного аналізу казначейства Райффайзен Банк Аваль Сергій Колодій зазначив, що нинішній варіант держбюджету передбачає створення спеціального фонду для протидії поширенню інфекції COVID-19 в розмірі 64,7 млрд. грн. Тоді як у проєкті бюджету на 2021 рік це не передбачено, проте зазначено, що основні бюджетні асигнування в межах антиковідного фонду передбачені у видатках Міністерства охорони здоров’я і освіти. «З'явилися нові статті витрат, пов’язані з державною підтримкою бізнесу (12 млрд грн) і амбітна програма з іпотечного кредитування (фінансового лізингу) для мінімум 30000 сімей. Також вперше заплановані виплати за державними деривативами», — зазначив він.
Аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко зазначила, що порівнювати бюджет 2021 і бюджет-2020 не зовсім коректно, оскільки бюджет-2020 був істотно змінений у зв’язку з пандемією. «Поправки, внесені до бюджету-2020 були з одного боку пов’язані з необхідністю розширення витрат на боротьбу з COVID-19, з іншого боку, доходи бюджету були переглянуті в бік зменшення в зв’язку негативним впливом коронакризи на українську економіку», — сказала вона.
Проте, за її словами, якщо подивитися доходи бюджету, заплановані на 2021 рік — 1,071 трлн грн, то ця сума нижче доходів бюджету, які були спочатку заплановані на 2020 рік — 1,094 трлн грн (до внесення ковідних поправок). «У той же час, бюджетні витрати на 2021 рік передбачено в розмірі 1,350 трлн грн, що помітно перевершує спочатку заплановані витрати на 2020 рік — 1,180 млрд», — підкреслила вона.
Як розповів НВ Бізнес начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна Олексій Блінов, головна проблема проєкту держбюджету-2021 криється в держбюджеті-2020. «Бюджет на поточний рік будувався навесні в умовах високої невизначеності, викликаної приходом коронавірусу в Україну. Відтоді він істотно не переглядався, однак фактичне виконання значно відрізняється від наміченої траєкторії. Існує висока ймовірність, що фактичний дефіцит Держбюджету в 2020 році буде набагато нижче планового показника 7,5% ВВП», — сказав він

nv.ua

 

Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!