EnglishFrenchGermanPolishRussianUkrainian

ЯКІ ГЛОБАЛЬНІ ТРЕНДИ ТА ЗМІНИ В АПК, СКОРО ПРИЙДУТЬ В УКРАЇНУ

27 июня 2017 - Администратор

Розвиток технологій і нові технічні розробки змушують аграріїв розвиватися і конкурувати один з одним. Звичні комбайни та сівалки модифікуються до невпізнання, кількість працівників на 1 га сільгоспугідь скорочується в рази. Проте в FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) продовжують говорити про загрозу продовольчої безпеки.

ОМОЛОДЖЕННЯ ФЕРМЕРСТВА ТА ФОКУС НА НЕВЕЛИКІ ФЕРМИ

Середній вік фермера в США - 57 років, а 30% з них - старше 65 років. У Європі цей показник приблизно такий же. Середньосвітовий показник - 55 років. У агросектор активно приходять підприємці-фермери 30-35 років - з'являються невеликі фермерські господарства, які за рахунок новітніх технологій роблять агробізнес успішнішим. В Україні поки цей принцип не працює - холдинги нарощують земельні банки, а фермерські господарства зберігають розміри своїх земель.

ТЕХНОЛОГІЧНІСТЬ

Фермери в світі все частіше використовують наукові розробки, щоб стати більш конкурентними і незалежними. Володіння технологіями стає конкурентною перевагою. В Україні до технологій сьогодні особливе ставлення. Майже всі великі агрохолдинги вже давно практикують розумне землеробство. Для дрібних фермерів нові технології часто залишаються недоступними.

РОЗВИТОК БІОТЕХНОЛОГІЙ

Суперечки навколо ГМО не вщухають вже багато років. Якщо в США є система реєстрації модифікованих рослин, то в Україні поки офіційно не оформлений навіть заборона на ГМО. Тим часом світові розробники технологій генної інженерії вже прийшли в сільське господарство.

Замість спірних генно-модифікованих культур впроваджуються і альтернативні методи. Такі технології доступні і в українських дослідницьких центрах глобальних компаній. Зокрема, Dupont Pioneer розробила методику редагування генома Crispr-Cas, а модифіковані гібриди вже ростуть по всьому світу.

ВУЗЬКА СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

Сьогодні фермери диверсифікуються за родом діяльності: одні компанії спеціалізуються на виробництві органічних культур і продуктів без ГМО, інші - на виробництві соєвих бобів і кукурудзи з високим вмістом крохмалю. Цей тренд прийшов в Україну кілька років тому. Аграрії зрозуміли, що нішеві напрямки - соя, рапс - більш вигідні, ніж традиційні зернові. Фермери шукають нові, більш прибуткові нішеві культури. Наприклад, розвивається вирощування льону та гороху.

НЕДОСТАЧА РЕСУРСІВ ТА КЛІМАТИЧНІ ЗМІНИ

Фермери повинні бути готові до того, що природні ресурси можуть вичерпатися або втратити свої родючі властивості. Підземні джерела виснажуються. Дефіцит води уже відчувають українські аграрії. На полях все частіше з'являються зрошувальні системи, створюються штучні водозабори.

ЗМІНА В СПОЖИВАННІ М'ЯСА

До 2022 року споживання м'яса і птиці в Китаї, згідно з прогнозами, виросте на 15,2%. Є й інший тренд: переваги жителів планети змінюються в сторону дієтичного і більш дешевого курячого м'яса. Ця хвиля вже добралася до України - курятина стає самим доступним видом м'ясної продукції в країні.

ПУБЛІЧНИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ЗАХВОРЮВАННЯМИ ТВАРИН

Гуманні методи в системі забезпечення безпеки тваринництва стають основним трендом. Великі харчові компанії і мережі супермаркетів поступово відмовляються від використання небезпечної тари, все більш жорстким стає законодавство в сфері АПК.

ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ ТА ЕКОТРЕНДИ

Фермери все частіше відмовляються від добрив і пестицидів. Органічні товари вважаються безпечними для здоров'я, а постулати екологічних організацій все глибше проникають у свідомість людей. Попит на органіку в Україні зростає вже кілька років. Більш того, підтримка виробництва натуральних продуктів без використання хімічних речовин і добрив задекларована на рівні Міністерства аграрної політики і продовольства.

ДЕРЖАВНА АГРАРНА ТА ЕКОНОМІЧНА ПОЛІТИКА

Фермери повинні бути готові до макроекономічних змін. Епоха криз триває вже понад 10 років, і немає ніяких підстав очікувати, що незабаром вона закінчиться. В Україні фермерам все ще надають підтримку - дотації з державного бюджету виділяються пропорційно обсягам виробленої продукції. Рано чи пізно агробізнесу доведеться виживати за свій рахунок.

Джерело: ЛIГАБiзнесIнформ

Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!