EnglishFrenchGermanPolishRussianUkrainian

Стратегія розвитку Дубенщини на період до 2020

28 января 2016 - Администратор

     Нинішня форма Стратегії – це результат багатомісячної роботи міждисциплінарної групи, що складається з представників районної адміністрації, представників сільських громад, підприємців та експертів.

     Під час консультацій, спрямованих на відкриті обговорення стратегії, було випрацювано місію, бачення, цілі та запропоновано конкретні індикатори їх досягнення

 ВСТУП

     Стратегічний план – це компромісне бачення розвитку Дубенщини до 2020 на основі узгоджених інтересів, спрямоване до всіх інституцій, місцевої влади, органів місцевого самоврядування, ініціативних груп та бізнесу, які визнають ці цілі як спільні.

     Стратегія не є планом, який напевно буде впроваджено, а лише описує засадничі зміни, необхідні для розвитку Дубенщини, визначені як ключові не тільки в перспективі найближчих 5 років.

     Стратегія не передбачає створення окремого органу впровадження її цілей.  Виконавцями стратегії можуть бути не тільки державні органи, але всі суб’єкти, що працюють в Дубенському районі, які хочуть досягнути цілей, що містяться в стратегії. Вони отримують гарантію, що їх діяльність у цій галузі буде, на скільки це можливо, підтримана місцевою владою. Таким чином, стратегія встановлює умови для створення синергетичних зв’язків між різними суб'єктами представників району, підвищує ефективність їх діяльності без необхідності надмірного формалізації співробітництва.

     Стратегія Дубенщини жодним чином не суперечить стратегіям, розробленим на рівні України чи Рівненської області.

     Передумовою успіху стратегії є максимально широка участь у реалізації всіх зацікавлених сторін розвитку району –  від органів влади і місцевого самоврядування та підприємств до ініціативних групи, неурядових організацій, та окремих громадян. 

     Стратегія передбачає добровільне включення інших учасників та заохочує до створення різного роду партнерства для її реалізації.

     Розробка стратегії розвитку Дубенського району на 2015-2020 була ініційована Організацією Роботодавців “Спілка роботодавців Дубенщини”.

 

 

МЕТОДИКА

     Нинішня форма Стратегії – це результат багатомісячної роботи міждисциплінарної групи, що складається з представників районної адміністрації, представників сільських громад, підприємців та експертів.

     Під час консультацій, спрямованих на відкриті обговорення стратегії, було випрацювано місію, бачення, цілі та запропоновано конкретні індикатори їх досягнення, які потім, після їх перевірки та аналізу, включені в цей документ.

     Стратегічний план Дубенщини розроблявся з використанням методики мозкового штурму, роботи в групах, експертних оцінок та рекомендацій.

     Процес створення стратегії супроводжувався аналізом статистичних показників, їх порівнянням з показниками сусідніх районів, висновками  і пропозиціями представників районної адміністрації та експертів.

     Стратегія розвитку Дубенщини була розроблена на основі бачення перспектив району до 2020 році, підкреслюючи його специфіку і вказуючи на індивідуальні рішення, характеристики, проблеми і потреби.

     Значний вплив на розробку Стратегії мала невизначеність, пов’язана зі змінами та реформами, що відбуваються в Україні. На момент розробки стратегії не було відомо яким буде адміністративно-територіальний устрій Дубенщини, яким чином буде працювати медична система, правоохоронна система тощо.

     Пропозиції щодо внесення змін до стратегії можуть  вноситись в будь-який час всього періоду її дії.

     Робота над стратегією передбачала наступні етапи:

1.      Опрацювання статистичних даних про актуальний стан Дубенського району. 

2.    Підготовка висновків та оцінок на основі фактичних даних, тенденцій та порівняння з іншими районами.

3.    Проведення SWOT-аналізу.

4.    Випрацювання місії та візії Дубенщини.

5.     Визначення стратегічних та операційних цілей.

6.    Визначення індикаторів досягнення результатів.

7.     Громадське обговорення стратегії.

8.    Прийняття стратегії на сесії районної ради.

9.    Розробка проектів впровадження стратегії та їх реалізація.

10.   Моніторинг впровадження стратегії.

 

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДУБЕНЩИНИ

Географічне положення

Дубенський район розташований в південно-західній частині Рівненської області. Район межує із Здолбунівським, Радивилівським, Млинівським, Рівненським районами Рівненської області та Кременецьким районом Тернопільської області.

Адміністративно - господарський і культурний центр району – м. Дубно. У районі нараховується 103 населених пункти (в тому числі одне селище міського типу).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інфраструктура

     Дубенський район знаходиться на перетині міжнародних транспортних магістралей. Розвиненість дорожньо-транспортної інфраструктури, близькість до кордону з Європейським Союзом (200 км) та до столиці України м. Києва (365,0 км), наявність розвиненої автомобільної та залізничної мережі, а також розташування неподалік (45,0 км) міжнародного аеропорту, здатного приймати усі типи літаків робить район привабливим з точки зору розміщення виробництва, збуту продукції на ринки Білорусі та країн Центрально-Східної Європи.

 

Автомобільні дороги

     Протяжність автомобільних доріг загального користування на території Дубенського району –  437,4 км. У їх числі: міжнародних – 84,0 км, районного значення  - 86,3 км.          По території району проходять міжнародні автошляхи: Київ-Чоп (М06), Доманове–Ковель–Чернівці-Тереблече (М19).

     Інтенсивність руху транспортних засобів (легкових і вантажних) за добу, шт.:

  • по трасі Київ-Чоп 7 885;
  • по трасі Доманово-Ковель-Чернівці-Тереблече 4400.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Список автомобільних доріг в розрізі обслуговування, км

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залізничні колії

     Протяжність залізничної колії Львівської залізниці у Дубенському районі складає 50 км. Залізнична станція Дубно підпорядкована відокремленому підрозділу «Рівненська дирекція залізничних перевезень» Львівської залізниці. На території району розташовані 3 залізничні станції та 8 зупиночних пунктів. За добу по залізничній колії проходять 10 електропотягів із зупинками на всіх станціях і пунктах та 6 пасажирських потягів які зупиняються на станції Дубно. Станція Смига приміського сполучення немає. Станція Дубно розміщена на дільниці "Здолбунів-Красне". До станції Здолбунів 43 км. Здолбунів – це важливий залізничний вузол Західної України, одна з найбільших вузлових станцій на Рівненщині. Через місто курсують потяги у різних напрямках України. Залізнична станція Здолбунова має пряме сполучення із 9 областями України та зі столицями сусідніх держав – Польщі, Білорусії та Росії.

Водопостачання

Централізовану мережу водопостачання мають 29 населених пунктів.

 

 Газопостачання

     Газопостачання мають 85 сільських населених пунктів. Скрапленим газом постачаються всі населені пункти.

 

Природні ресурси

     

     Площа земель становить 120 140 га, з них 80 592 га – сільськогосподарські землі,  30 158 га – лісові площі, 4 267 га – забудовані землі, 1 954 га – водні плеса та 1 787 га - заболочені землі.

 

 

 

 

 

     Ґрунтовий покрив району представлений чотирма основними типами ґрунтів: дерново-підзолисті, чорноземи малогумусні, торфоболотні, сірі опідзолені. Найбільшу площу на території району займають опідзолені ґрунти. Чорноземи за площею - на другому місці.

     Дубенщина багата на нерудні корисні копалини, які використовуються в народному господарстві як будівельні матеріали. Це вапняк, крейда, шутер, піщаний камінь, глина, пісок, пісковики. Вагомими є поклади торфу, що є цінною сировиною для промислового видобутку і виробництва палива, добрива.

     Лісові ресурси придатні для різних видів господарського використання (ділова деревина, побічне лісокористування), а площа лісових угідь дає можливість заготовляти значні обсяги дикоростучих ягід та лікарських рослин. Найбільшу питому вагу лісових порід складають хвойні породи – 80 % (сосна, ялина, модрина), 12 % - тверді породи (граб, бук, дуб, ясен, клен), 8 % -  м’які породи (вільха, осика).

 

 

Клімат

     Клімат характеризується помірною континентальністю з теплим і достатньо вологим літом та не холодною з частими відлигами зимою.

     Середня температура липня +18 ,+ 19, січня -5, -6. Максимальна температура влітку + 36,4 - +38, мінімальна взимку -31, -35. Середня річна кількість опадів - 510 ,-580 міліметрів.

 

Демографія

 

     Постійно на території району проживає 45,8  тис. осіб, з них 2,9 тис. осіб – міське населення смт Смига, решта – 42,9 тис. осіб – сільське. Жінки становлять 23,8 тис. осіб, чоловіки – 22,0 тис.осіб.

 

 

 

 

 

 

 

Ринок праці

     З загальної кількості наявного в районі населення працездатного віку - 27,2 тис. осіб або 59,4 %. Найбільше зайнятого населення в сільському господарстві, оскільки район є сільськогосподарський. Кількість зареєстрованих безробітних на 01.04 2015 року становить 1483 особи. Потреба роботодавців у працівниках для заміщення вільних робочих місць (вакантних посад) — 75 одиниць. Навантаження на одне робоче місце складає 10 осіб. Середня тривалість безробіття — 5 місяців.

     Середньомісячна заробітна плата станом на 01.04.2015 року склала 2 020,0 грн. (еквівалент 96 доларам США), що на 65,8 % перевищує розмір прожиткового мінімуму, встановлений для працездатної особи з 1 січня 2015 року (1 218,00 грн.).

 

Житловий фонд

      Загальний житловий фонд району становить 1,2 млн.кв.м. (станом на 01.01.2014 року). Забезпеченість населення житлом — 26,8 кв. м. на одного мешканця району (станом на 01.01.2014 року). Забезпеченість населення житлом — 21,4 кв. м. на одного мешканця Рівненської області. (Дані про житловий фонд Рівненської області за 2013 рік наведено за оцінкою Головного управління статистики у Рівненській області.) 

 

 

 

 

 

Освіта

         У Дубенському районі навчально-виховний процес здійснюють 76 навчальних закладів:

  • 15 загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступенів;
  • 16 загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІ ступенів;
  • 7 загальноосвітніх навчальних закладів І ступеня;
  • 11 навчально-виховних комплексів “Загальноосвітній навчальний заклад — дошкільний навчальний заклад” ;
  • 24 дошкільних навчальних закладів;
  • 2 позашкільні навчальні заклади (районна станція юних туристів та будинок учнівської молоді);
  • 1 вечірня загальноосвітня школа ІІІ ступеня.

     В районі діє вищий навчальний заклад І-ІІ рівнів акредитації - Мирогощанський аграрний коледж, який  готує за такими спеціальностями:                                                                                             

  • монтаж, обслуговування та ремонт електротехнічних установок в агропромисловому комплексі;
  • експлуатація та ремонт машин і обладнання агропромислового виробництва;
  • монтаж, обслуговування устаткування і систем газопостачання;
  • виробництво і переробка продукції рослинництва;
  • промислове квітництво;
  • зелене будівництво і садово-паркове господарство;
  • організація і технологія ведення фермерського господарства;
  • виробництво і переробка продукції тваринництва.

     Дубенське вище художнє професійно-технічне училище, яке готує за такими спеціальностями:

  • конторський службовець (бухгалтерія);
  • муляр, штукатур, маляр;
  • електрозварювальник, водій транспортних засобів (катег. «С»);
  • обліковець з реєстрації бухгалтерських даних, касир;
  • оператор з обробки інформації та програмного забезпечення;
  • різьбяр по дереву та бересту.

         В районі працює 4 агросадиби, 42 бібліотеки районної централізованої системи публічно-шкільних бібліотек, 2 школи естетичного виховання, районний будинок культури та 58 сільських клубів і будинків культури, які перебувають на утриманні сільських та селищної рад. На території району функціонує міжгосподарський санаторно-оздоровчий комплекс «Берізка». 

 

Медицина

         В Дубенському районі працює комунальний заклад «Дубенська центральна районна лікарня» (м. Дубно, вул. Львівська, 73) на 318 ліжок денного стаціонару та комунальний заклад «Дубенський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» (м. Дубно, вул. Львівська, 73), що включає 64 фельдшерсько-акушерських пункти та 10 амбулаторій загальної практики сімейної медицини в с.Верба, вул.Грушевського,16, с.Варковичі, вул. Шевченка,14, с.Соснівка, вул.А.Мороз,15, с.Княгинин, вул.Молодіжна,2а, с.Івання, вул. Колгоспна,7, с.Семидуби, вул.Черепанських,8, с.Берег, вул.Радянська,1, с.Сатиїв, вул.Млинівська,17,  с.Мирогоща, вул.Миру, 87, та смт Смига, вул. Заводська,1б.

     Лікувально-профілактичну допомогу населенню надають 112 лікарів, 374 працівники середнього та 161 молодшого медичного персоналу. 

Спортивні об’єкти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Туристично привабливі об’єкти

         На території Дубенщини розташовані 208 пам'яток історії, культури, архітектури та монументального мистецтва.

Найцікавіші:

  •  відома фортифікаційна споруда часів Першої світової війни -  Тараканівський форт;
  • пам’ятка історії та культури періоду Визвольної війни українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького 1651 року - Козацький Редут, між селами Плоска та Семидуби;
  • джерело Святої Анни в с. Онишківці;
  • Свята гора „Іспряча” або Божа гора поблизу сіл Тростянець і Залужжя, відома на Волині своєю чудодійністю та інші.

Безпека

      За повідомленням прокуратури за січень–квітень 2015р. в районі обліковано 97 кримінальних правопорушень, що на 7,8% більше, ніж за січень–квітень 2014р.

      Із загального числа зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 34 (на 21,4% більше, ніж за січень–квітень 2014р.) – тяжкі та особливо тяжкі.

 

Економіка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Промисловий комплекс

     Промисловий комплекс району представляють 13 промислових підприємств, які працюють в добувній та переробній галузях. Добувна галузь - це видобування торфу фрезерного та виробництво з нього паливних напівбрикетів.

     Переробна галузь включає: виробництво харчових продуктів (масло, сири тверді та кисломолочні, морозиво, казеїн технічний, консервована продукція, борошно та ін.); оброблення деревини та виробництво виробів з деревини (шпон струганий, паркет, пиломатеріали, паливні брикети, меблі, столярні вироби та ін.); хімічна та нафтохімічна (плити пінополістирольні, блоки полістеролбетонні та сухі будівельні суміші); виробництво іншої неметалевої продукції (цегла будівельна); металургія та оброблення металу (металеві тришарові панелі); виробництво виробничого та професійного одягу в асортименті.

Найбільші промислові підприємства, що знаходяться у районі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сільськогосподарське виробництво

         В сільськогосподарських підприємствах станом на 01.04.2015 року утримується 4403 голови великої рогатої худоби, в т.ч. 1405 голів корів. Поголів’я свиней нараховує  2186 голів. За І квартал 2015 року  виробництво молока становить 670 тонн,  виробництво м’яса - 59 тонн.

         По району середньомісячна заробітна плата одного працюючого в сільському господарстві за І квартал 2015 року становить 1845 грн., що еквівалентно 88 доларам США.

 

Найбільші сільськогосподарські підприємства, що знаходяться у районі

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Загальна площа с/г угідь: 30 719,9 га в т.ч. ріллі — 25 733,6 га.

     У державній власності перебуває  4 508,9 га.

     Землі, що перебувають у тимчасовому користуванні, в т.ч. на умовах оренди: 26 210,9, в т.ч. ріллі 26 165,3 га.

 

Споживчий ринок

     Мережа закладів торгівлі станом на 01.04.2015 року нараховує 260 магазинів та кіосків торговельною площею 13 260 кв. м. та 33 заклади ресторанного господарства на 1 730 посадочних місць. Станом на 01.04 2015 року в населених пунктах району функціонує 93 обєкти з надання побутових послуг, з них 63 майстерні 30 окремих фізичних осіб-підприємців.

 

Транспорт

     Маршрутна мережа Дубенського району складається з 31 приміського та 10 міжміських маршрутів.

     Із 104 населених пунктів району автобусним сполученням забезпечені 99 населених пунктів (95,2 %), залізничним транспортом – 18 населених пунктів (17,3%).

     Забезпеченість населених пунктів району автобусним сполученням становить 95,4 %, залізничним транспортом – 17,3 %.

 

Підприємництво

        У районі на 10,0 тис. осіб населення припадає 27 малих підприємcтв. (У Млинівському (37, 9 тис. чол.) - 22.  У Дубровицькому (48,7 тис. чол.) -19.)

      Станом на 01.01.2015 року зареєстровано 526 підприємств юридичних осіб, в тому числі 122 сільськогосподарських підприємства різних форм власності та 1 798 фізичних осіб-підприємців.

     З метою створення зручних і сприятливих умов для отримання послуг громадянами, суб’єктами господарювання, забезпечення відкритості інформації про діяльність органів виконавчої влади функціонує Центр надання адміністративних послуг. У приміщенні Дубенської об’єднаної податкової інспекції відкрито центр обслуговування платників податків. Також функціонує відділ реєстрації безкоштовної  видачі сертифікатів ключів електронного цифрового підпису для подачі звітності в електронному вигляді. 

 

Іноземні інвестиції

     Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу), залучених в економіку  району станом на 01.04.2015 склав 323,8 тис.дол. США, що становить 86,7% обсягів інвестицій на початок 2015р. Прямі інвестиції у розрахунку на одну особу населення склали 7,1 дол.

     Іноземні інвестиції вкладено у 6 підприємств району. Інвестування здійснювали представники 3 країн світу.

     Найпріорітетнішими інвестиційними проектами району є:

  • виробництво хліба і хлібобулочних виробів ФГ «Відродження» (с. Верба);
  • будівництво цеху з переробки побічної лісової продукції (смт. Смига);
  • вирощування ягідних культур ФГ «СадЗем»      (с. Соснівка);
  • реконструкція овочесховища ФГ «Бескіди».

 

МІСІЯ І БАЧЕННЯ

     Місія визначає цінності, якими буде керуватися спільнота з метою реалізації бачення розвитку громади.

 

МІСІЯ

Сприятливі умови для життя і праці всіх мешканців Дубенщини

     Бачення розвитку громади – це відображення бажаного стану якого місцева спільнота хоче досягти в результаті реалізації Стратегії. Воно відповідає на питання: «Що ми хочемо?  Яку ситуацію ми хочемо мати?». Бачення вказує напрямок дій та дозволяє ясніше визначити цілі, які стоять перед громадою.

БАЧЕННЯ

  • рівномірно розвинена соціальна та дорожня інфраструктура;
  • високий рівень доходів мешканців;
  • спроможність громад до саморозвитку;
  • збереження довкілля;
  • розвиток людського капіталу (підприємницького потенціалу);
  • належне управління.

 

 

SWOT-АНАЛІЗ ДУБЕНЩИНИ (АНАЛІЗ СИЛЬНИХ СТОРІН, МОЖЛИВОСТЕЙ РОЗВИТКУ, СЛАБКИХ СТОРІН ТА ЗАГРОЗ)

 

     SWOT-аналіз є одним з найефективніших методів діагностики ситуації, в якій є локальна спільнота. Він допомагає організувати та відсортувати інформацію, що робить його корисним в оцінці ресурсів, визначення проблем та встановлення пріоритетів для розвитку громади.

     SWOT-аналіз ідентифікує сильні та слабкі сторони які виникають з аналізу внутрішніх причин розвитку громади, а також загроз і можливостей які відображають зовнішні чинник розвитку локальної громади та можуть з’явитися в майбутньому.

Сильні та слабкі сторони

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Можливості та загрози

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИКЛИКИ

     Дубенщина має ряд викликів, які визначатимуть її подальший розвиток. Ці проблеми, в основному, економічні, соціальні, інфраструктурні та організаційні. Від того, як громада впорається з цими проблемами, залежить подальший розвитку Дубенщини та зміна її становища.

     Насамперед, необхідно поліпшити функціонування місцевої економіки, яка з одного боку буде ефективно використовувати місцеві ресурси та потенціал, а з іншого –  зменшить проблему пошуку роботи, особливо для молодих людей, та поповнюватиме місцевий бюджет. Для вирішення цього завдання необхідно зосередитись на розвитку підприємництва серед місцевих жителів, а саме – стимулювати створення нових підприємств та підтримувати вже існуючі. Для цього мають проводитись заходи, що популяризуватимуть підприємництво як вид діяльності, місцеві органи влади мають якісніше надавати адміністративні послуги для бізнесу. Має здійснюватися робота в напрямку збільшення частки експорту підприємств та частки переробного виробництва.

     Важливою загрозою для майбутнього розвитку Дубенщини є несприятливі демографічні тенденції, зокрема пов’язані зі скороченням населення. Ця ситуація збільшує тиск на системи освіти, охорони здоров'я та соціальних послуг. Найбільш ефективним способом зниження депопуляції є заходи, що ведуть до створення можливостей для зайнятості молодим людям, пропагування здорового способу життя та моделей сім’ї з великою кількістю дітей.

     Серед системних загроз можна виділити неякісну інфраструктуру. Це стосується як виробничої,  так і соціальної інфраструктури.  Неякісні дороги, відсутність дитячих садочків, стадіонів, поганий стан частини шкіл та лікарень створюють несприятливі умови для життя місцевих мешканців та розвитку економічного потенціалу. Поліпшення інфраструктури значно покращить життя спільноти, певною мірою вплине на демографічні показники та сприятиме розвитку бізнесу.

     Також недостатньо розвинений людський капітал. Це виражається в малій кількості якісних управлінських кадрів, невідповідності рівня професійної системи освіти потребам ринку праці, низьким рівнем володіння іноземними мовами та недостатньою увагою мешканців до власного здоров’я. Для зміни ситуації необхідно переймати іноземний управлінський досвід через проведення короткотермінових навчальних програм та залучення експертів. В школах змінити підхід до навчання з широким використанням сучасних методик та інноваційних технологій. Професійним навчальним закладам узгоджувати вимоги до спеціалістів з роботодавцями.  

 

 

СТРАТЕГІЧНІ ЦІЛІ

          Беручи до уваги оцінку стану Дубенщини, а також результати SWOT-аналізу для руху в напрямку визначеному в Місії та Баченні, було сформульовано такі стратегічні цілі:

     Для досягнення стратегічних цілей було визначено операційні цілі та завдання, а також критерії на основі яких можна виміряти чи відбуваються зміни. Операційні цілі, завдання та критерії в Додатку № 1

 

 

 

 

 

Стратегічні та операційні цілі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!